יעוץ זוגי לאחר בגידה

יעוץ זוגי לאחר בגידה2017-07-03T10:45:53+00:00

יעוץ זוגי אחרי בגידה האם יש דרך חזרה/ חיים אחרי?

הגילוי שבן /בת הזוג בוגדים יכול להיות טראומה לא פשוטה, זה מערער את כל המערכת הזוגית והכאב לעיתים בלתי נסבל.

מרגישים שאי אפשר להמשיך ככה, המחשבות והרגשות מציפים אותנו ולא נותנים מנוח. תחושות כמו אבדן, אבל, כאב, עצב ובלבול עולים אצל הצד הנבגד.

גם אצל הצד הבוגד עולים רגשות קשים של אשמה, אולי חרטה, תסכול ואולי גם כאב על הקשר שהסתיים מעצם גילויו.

יחד עם זאת בגידה לא חייבת להיות הקץ לזוגיות.

גם אם הבגידה היתה חד פעמית או רומן מתמשך ויש רצון פנימי להמשיך בזוגיות אפשר להתגבר על המשבר ומתוך השבר הגדול והכאב העצום יכולה לצמוח זוגיות טובה משהייתה, בוגרת יותר ומודעת יותר.

אפשר לראות זאת כהזדמנות שניה לפרק ב' עם אותו בן זוג.  אני לא טוענת שזה קל וזה מצריך עבודה קשה ורצון גדול של שני הצדדים, אולם זה אפשרי.

בגידה בדרך כלל לא קורת "סתם" כי פגשתי מישהו פוטנציאלי לבגידה. הפיתויים בחוץ הם בדרך כלל לא סיבה מספקת לבגידות.

בגידה מבטאת לרוב בעיה בקשר הזוגי. יתכן שיש בעיה בתקשורת, אי הבנות בין בני הזוג, חסך מיני, בדידות רגשית, חוסר הכלה מצד בן הזוג.

ויכול להיות שפשוט השתנינו עם השנים וכתוצאה מזה הצרכים שלנו השתנו מבלי שידענו לומר זאת אחד לשניה. כל אלה עשויים להוביל את בן הזוג למצוא את עצמו במערכת יחסים מחוץ לנישואין.

אני לא מקלה ראש בבגידות אבל למרבה ההפתעה הגורם המרכזי לבגידות בדרך כלל איננו סקס.

הגורם המרכזי יכול להיות השיח האינטימי שהיה חסר בזוגיות, הקבלה וההכלה שהיו חסרים לבן הזוג הבוגד. מעבר לכאב העצום שחווה בן הזוג הנבגד, בן הזוג הבוגד כפי הנראה היה שרוי במצוקה שאפילו לא ידע לבטא אותה. פתאום מגיע מישהו שמקשיב לו, שמראה לו גינוני חיבה שכבר נשכחו מבן הזוג אחרי שנים של נישואין, פתאום יש אינטימיות שמרגשת וכל כך היתה חסרה. ואחרי האינטימיות והקרבה כצעד בלתי נמנע מגיע גם הסקס.

במסגרת העבודה עם הזוג מנסים לברר מה הוביל למעשה הבגידה.

השלב הראשוני בדרך לזוגיות טובה יותר יהיה לאפשר לבני הזוג לבטא את עצמם במסגרת תומכת גם של בן הזוג הנבגד וגם של בן הזוג הבוגד. הנבגד כועס ומטיל אשמה על הבוגד, יש לעזור לצד הבוגד להכיל את האשמות המוטלות עליו  ומצד שני יתכן שיהיו גם האשמות הדדיות מבן הזוג הבוגד לכיוון בן הזוג הנבגד על אופן מהלך מערכת היחסים ביניהם.

חלק מהנבגדים סבורים שאם יבגדו גם הם,  אז יקהו את הכאב, שהנקמה תהיה מתוקה ותפיג את העצב והכאב . אבל לרוב זה לא קורה לרוב זה מחריף את העימותים ומרחיק עוד יותר את בני הזוג.

צריך לקבוע תקופת צינון בה לא יתקבלו החלטות חפוזות גם אם זה כואב וקשה מנשוא ולאפשר אחד לשני להתגבר על הכאב והאבדן.

השלב הבא יהיה שיקום האמון ובניית הקשר מחדש כמו מהתחלה.  גם זה לא יהיה קל, בני הזוג צריכים להכיר האחריות של שניהם למצב מערכת היחסים ביניהם, נדיר המצב שרק אחד תרם למקום בו הם נמצאים היום. "לטנגו צריך שניים".

המעבר בין האשמות הדדיות ללקיחת אחריות הינו השלב הכי חשוב בשיקום המערכת הזוגית, כל עוד ימשיכו האשמות הדדיות יהיה קשה לתת אמון מחודש ויהיה קשה לנהל תקשורת מכבדת ובונה.

לעיתים ירגיש הצד הבוגד שהוא אינו רוצה לשתף בפרטים או הצד הנבגד יאמר שזה כואב מידי לדעת את הפרטים אבל אי ידיעת הפרטים מובילה להשלמת הפרטים באמצעות הדמיון, לרוב זה יהיה בצורה מעצימה או כואבת יותר מאשר לשמוע או לספר את הפרטים האמתיים.

מחקרים מראים כי ככל שבני הזוג שיתפו בפרטים ויכלו לדבר על הבגידה בפתיחות, רמת האמון עלתה והסיכוי לשיקום הקשר עלתה.

בשלבי בניית מערכת היחסים החדשה יש לשים דגש על מציאת הגורם שחסר במערכת היחסים יתכן שאין מדובר בחסך פיזי כמו יחסי מין או בילויים משותפים ומדובר על משהו עמוק יותר ורגשי יותר שהבגידה סיפקה את החוסר הזה.

אם לא ימצא החוסר הזה המצב עלול לחזור על עצמו גם אם מערכת היחסים השתפרה.

במהלך התהליך בני הזוג לומדים להכיר אחד את השני טוב יותר (גם אחרי 20 שנות נישואין) לומדים אחד על שני דברים שלא ידעו קודם, מדברים על הצרכים אחד של שני.  דברים שנראו בעבר מובנים מאליהם מקבלים פתאום משמעות אחרת, אמיתית ונכונה יותר.

השיפור בקשר הזוגי עשוי להביא לשיפור בעוד מערכות בחיים כמו  לשיפור בקריירה, בהורות ובאהבה עצמית.

אז אל תתמודדו עם זה לבד. לכו ליעוץ והחזירו לחיים את כל מה שחסר בהם.

שלכם

שלי

Call Now Button
WhatsApp chat